Aksaray Haberleri, Aksaray Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Başkan Karatay: “‘Şu an Cumhurbaşkanında sınırsız ve sorumsuz bir yetki var”

Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin daha güçlü bir Türkiye’yi inşa edeceğini açıklayan AK Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay, “Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte her birim meşruiyetini halktan alan, sorumluluğu da halka karşı olan bir kurumlara dönüşecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın şu anki yetkilerine baktığımız zaman sınırsız ve sorumsuz bir yetki var. Yani neredeyse yaptığı hiçbir şeyden sorumlu olmuyor. Sadece vatana ihanetle bir yargılanma maddesi var onu da zaten kanunlarda bir karşılığı yok. Sorumsuzluğu ise en üst düzeyde” dedi.

Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Cumhurbaşkanının halka karşı sorumluluğunun arttığını, yetkilerine de sınır getirildiğini dile getiren Başkan Karatay, “Halbuki yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Cumhurbaşkanımız hem halka karşı sorumlu hem de yargıya karşı sorumlu olarak görevine devam edecek. Trafik cezasından diğer suçların hepsine kadar yargılanabilecek. Bu da şu demektir. Sınırsız yetkisi sınırlandırılıyor. Bunu kimse de istemez aslına bakılacak olursa. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız ve meclisimiz bu konuda Cumhurbaşkanının sınırlı yetkide olmasını ve aynı zamanda da sorumlu olmasını düzenliyor. Bu ne demektir? Yarın seçim zamanı geldiği zaman halkımızın karşısına kim çıkarsa çıksın yapmış olduğu icraatları, söz verip yapamadığı vaatlerinin hesabını başta vatandaşına vermesi. Eğer bu süreçte, yani görev yaptığı süreçte meşru olmayan bir davranışı, yasal olmayan bir fiiliyatı varsa da bunun yargıya karşı hesabını vermesi demektir. Dolayısı ile Sayın Cumhurbaşkanımızın yetkileri de hem sınırlandırılıyor, hem de sorumluluğu üst düzeye çıkartılıyor” dedi.

Bir önceki yazımız olan Aksaray’da OSB toplantısı yapıldı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir