Aksaray Haberleri, Aksaray Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Başkan Yazgı, Anadolu Mektebi Okuma Grubu öğrencileriyle buluştu

Emekliler Dinlenme Evi ve Çay Bahçesinde düzenlenen programa, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ve Eşi, Gazeteci-Yazar Gülay Alpagut, Portre Yazarı Fahri Tuna ile çok sayıda Anadolu Mektebi öğrencisi katıldı.
Başkan Haluk Şahin Yazgı, Anadolu Mektebi Okuma Grubu öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada, “Sevgili gençler, gittiğim birçok yerde sizlerden Anadolu Mektebi Okuma Grubundan bahsediyorum. Sizlerin yapmış olduğu çalışmalardan bahsediyorum. Kendinize olan öz güveninizi ifade tarzını ve geleceği nasıl şekillendireceğinizi gördüğümü söylüyorum. Ben sizleri gördükçe neler yapabileceğinizin farkına vardıkça sizlere güvenim ve inancım bir kat daha artıyor” dedi.
Gençlere ve eğitime yönelik birçok hizmet verdiklerini belirten Başkan Yazgı, “Sizlerle beraber devam eden programın dışında birde ‘Hadi konuş bakalım’ diye liselerarası münazara yarışmamız var. Bu yıl, toplam 13 okul katılıyordu. İlk etabı yapıldı 6 tane okulumuz kaldı. Önümüzdeki günlerde ikinci etabı başlayacak. Tabi ki sonunda final olacak. Ben oradaki konuşmamda da şunu demiştim; şehrimizi tanımanın aslında işin en başından gelen şeylerden biri olması gerektiğini söyledim. Onlara Cemaleddin-i Aksaray-i’yi Piri Mehmet Paşa’yı, Zembilli Ali Efendi’yi, Somuncu Baba’yı,2. Kılıçaslan’ı mutlaka bilmemiz ve tanımamız gerektiğini söyledim. Şehrimizdeki bu değerli büyüklerimizi mutlaka bilmemiz gerekiyor Piri Mehmet Paşa biliyorsunuz sadrazamlık yapmış hem Yavuz Sultan Selim dönemin de hem de Kanuni döneminde sadrazamlık yapmak da böyle herkesin harcı değil. Ama aklı ile bilgisi ile kültürü ile stratejisi ile Rodosun alınması Belgrat’ın alınmasına daha sonra farklı alanlarda yapmış olduğu çalışmalara varıncaya kadar hep örnek alınacak şahsiyetler. Yine Aksaraylı Cemali ailesinde gelen Zembilli Ali Efendi’de bizim Şeyhülislamımız oda aynı dönemde şeyhülislamlık yapmış oda dönemde hem sadrazamlık hem de şeyhülislamlık anlamında çok büyük katkıları olan iki büyük değerimiz. Cemali ailesi ve Cemalettin Aksaray da öyle onlarda dine sonradan gelecek hurafelere engel olmuş bu insanları tanımamız bilmemiz gerekiyor” dedi.
Aksaray’ı anlatan bir kitabın çıkacağını müjdeleyen Başkan Yazgı, “Yazar Talha Uğurluel tarafından hazırlanan bir kitap var. Yakında çıkacak inşallah. Aksarayımızı anlatan bir kitap. Şehrimizin tanınırlığını arttırmak için yaptığımız güzel bir çalışma olacak” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Protokol eşleri görme engelli vatandaşlarla buluştu başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir